Čo si zaobstarať pred kúpou morčaťa
Čo si zaobstarať pred kúpou morčaťa
a) klietku
b) prenosnú nádobku
c) napájadlo
d) misku
e) hobliny
f) seno
g) krmivo
h) domček
Klietka
Platí: Čím väčšia, tým lepšie. Nemala by mať menej ako jeden meter na dĺžku. Čím viac priestoru bude poskytovať, tým bude morča šťastnejšie a spokojnejšie. (Keď som svoje morčatá, vtedy Fifinku a Bertíka, presťahovala z menšieho akvária do veľkej klietky, hlavne Bertík bol spočiatku od šťastia celý bez seba - behal ako blesk z jedného konca klietky na druhý.) Pamätajte však aj na to, že keď bude morča po klietke behať, bude vykopávať piliny i nečistoty von. Môžete na to myslieť už pred kúpou klietky - dajú sa zohnať aj také, čo majú o 15 i viac centimetrov vyvýšené dno. Ak dáte miesto pilín podstielku pre mačky tiež to zníži neporiadok. Miesto klietky sa dá použiť aj akvárium, je však menej vhodné hlavne vtedy, ak je veľké. Je ťažké a krehké, preto sa nepohodlne čistí a ľahko ho môžeme pri údržbe rozbiť. Problematické je tiež zavesiť naň napájadlo. Také, čo je určené špeciálne do akvária a prichytáva sa prísavkou, je veľmi labilné. Morčatá ho často zhodia, keď pijú, často sa uvoľní a spadne aj samo. Vtedy sa im vyleje voda na hobliny a ony rady ohlodajú i takto spadnutú prísavku a urobia tým ďalšiu škodu. Odporúčam preto rozhodnúť sa pre klietku. Veľmi dôležité je, aby klietka bola vhodne umiestnená. Cez zimu by to malo byť v byte - nie však pri radiátore, ani pri vchodových alebo balkónových dverách. Vylúčime i priestor, kde je často prievan. Morča by v takomto prostredí mohlo veľmi ľahko dostať zápal pľúc. Ak máte zasklený balkón, cez leto morčatá môžete držať aj tam. Zasklený by mal byť nielen kvôli vetru a možným zmenám počasia, ale aj kvôli ochrane voči iným zvieratám. Ak vaši susedia chovajú mačku, o čom vy ani nemusíte vedieť, tá ľahko prelezie z jedného balkóna na druhý a váš miláčik sa stane jej korisťou! Ani takéto prípady nie sú raritou a treba s nimi počítať. Ak necháte zasklený balkón pootvorený, chráňte otvor aspoň sieťkou.
![]() |
![]() |
|
Prenosná nádobka
Odnesiete si v nej morča z chovproduktu a bude vám slúžiť vždy, keď budete chcieť zvieratko prepravovať (najčastejšie k zverolekárovi). Nádobka by nemala byť príliš malá, aby v nej zvieratko nebolo príliš stiesnené, mohlo sa trochu hýbať a hlavne - mohlo sa bez problémov otočiť. Ak budete mať morčatá dve, musí byť nádobka o toľko väčšia, aby sa do nej bez problémov obidve zmestili a netlačili sa. Keď budete morčatá kupovať ako maličké mláďatká, myslite na to, aké budú veľké, keď dospejú (24 - 30 cm!) a už vopred vyberte nádobku tomu primeranú.
Napajadlo
Pri šťavnatej strave sa dá síce morča (tak ako aj iné hlodavce) chovať bez vody, vôbec to však neodporúčam. Vám by určite tiež nebolo príjemné, keby ste nedostali napiť a vodu by ste mali len zo šťavnatej potravy! Hlavne v letnom období je pre nich veľkým utrpením žiť o smäde. (Istá chovateľka potkanov si zase všimla, že keď im nepodávala vodu, boli matky agresívnejšie na svoje mláďatá. Len čo im začala vodu podávať, ich správanie sa zmenilo k lepšiemu.) Miska s vodou nie je vhodná, pretože morča ju ľahko vyleje alebo sa do nej namočí a môže tak ľahko prechladnúť, v horšom prípade i dostať zápal pľúc. Vhodné sú špeciálne napájadlá. Predávajú ich v chovproduktoch a chovateľských potrebách, také štandardné stojí pár desiatok korún. Neodporúčam kupovať napájadlo príliš veľké, pretože v ňom voda bude dlho stáť a začnú sa tvoriť riasy. (Ak sa riasy začnú tvoriť, treba ich čo najskôr odstrániť.) Morča sa z napájadla naučí veľmi rýchlo piť.
Miska na granulované a sušené krmivo
Dostanete kúpiť v chovateľských obchodoch, chovproduktoch a hyperkmarketoch. Takéto jedlo je pre morča dôležité, pretože obsahuje vitamíny, minerály a iné doplnkové látky. Morčatá ho zväčša majú rady, hoci niektoré bývajú prieberčivejšie a vyberajú si z neho len zložky, čo im chutia. V tom prípade skúste kúpiť iný druh krmiva, je škoda, aby niektorá zložka vyšla nazmar. Niekedy sa morča naučí jesť aj to, čo mu prv nechutilo. Jednoducho mu nevymieňajte ani nepridávajte ďalšie krmivo, pokiaľ bude mať v miske nejaké zbytky. Ak by však potravu vytrvalo odmietalo, ustúpte a potravu obmeňte. Niektoré morčatá sú dosť vyberačné, iné sú zase ako „kontajner", zjedia temer všetko. Či má morča dosť minerálov a vitamínov zistíte aj podľa krásnej lesklej srsti. Nepreháňajte to však s množstvom krmiva (hlavne ak máte morča-„kontajner"). Najmä z tohto krmiva veľmi ľahko priberie - a tučné morča je viac ohrozené chorobami. (Môžete si prečítať príbeh mojej Fifinky, ktorá na to doplatila životom.) Jedno morča by malo denne dostať maximálne neveľkú hrsť granulovaného a sušeného krmiva. Ak sa vám zdá aj tak príliš tučné, určite nasaďte diétu. Obmedzujte hlavne tento druh krmiva, nie čerstvú zeleninu a ovocie.
Hobliny
Na dno klietky odporúčam vložiť najskôr igelit, aby sa lepšie čistila. Naň nasypeme hobliny, ktoré sa bežne dajú kúpiť v chovateľských obchodoch, chovproduktoch i hypermarketoch. Nemali by obsahovať veľmi drobné častí (ako prášok), inak z nich morča môže dostať zápal očí. Ak sa vám hobliny, ktoré ste kúpili, nepozdávajú, choďte do iného obchodu. Momentálne predávajú i rôzne aromatizované hobliny ( - citrónové, pomarančové a iné). Ja som ich kúpila len raz, odvtedy dávam prednosť obyčajným jednak preto, že vôňa vydrží len veľmi krátko, ale i preto, že nemôžem vedieť, či morčatám mne sympatická vôňa tiež vonia, alebo je im skôr nepríjemná. Ďalším dôvodom je cena - aromatizované hobliny sú asi o 10 korún drahšie.
Klietka by sa im mala pravidelne čistiť, musíte sami odhadnúť, kedy je to potrebné. Netreba čakať, pokým klietka bude veľmi znečistená, lebo nielenže potom páchne, ale aj morčatá môžu dostať ľahko z nečistoty rôzne choroby či zápaly. Intervaly medzi čistením sú rôzne, záleží to od veľkosti klietky, od toho, koľko zvierat sa chová v nej naraz, a tiež od toho, či je leto alebo zima (v lete skôr páchnu).
Seno
Seno je pre morčatá veľmi dôležité, musia ho mať pravidelne. Jeho nedostatok sa najskôr prejaví tým, že morčaťu sa začnú vytvárať v srsti lysiny. Preto nikdy túto zložku nezanedbávajte a dbajte o to, aby malo morča vždy seno k dispozícii. Niektoré klietky majú priehradku na seno, má to výhody v tom, že morča si ho nezašpiní výkalmi a močom. Nevýhoda je v tom, že seno vo veľkom vypadáva aj von z klietky a je okolo nej stále neporiadok. Okrem toho - niektoré morčatá sú veľmi hravé, rady do priehradky vyskakujú a riskujú tým úraz. V takom prípade mu priehradku radšej odstráňte a zožeňte mu inú „hračku". Väčšinou postačí, ak svojmu nezbedníkovi zaobstaráte domček, morčatá sa doň veľmi rady nielen schovávajú, ale naň aj vyskakujú. Seno je možné dávať aj priamo na dno klietky, vtedy však podávajte vždy len menšie množstvo a pravidelne ho dopĺňajte a obmieňajte, aby si ho morča neznečisťovalo výkalmi a močom.
Krmivo
Viacej v kapitole Starostlivosť - Strava.
Domček
Vo voľnej prírode sa morčatá nemajú ako brániť pred nepriateľmi, ich jedinou záchranou je útek a skrýša. Naše domáce morčatá už nie sú zďaleka také rýchle ako tie divoké, ale stále majú v sebe zakorenenú potrebu skrývať sa, a to aj vtedy, keď žijú s dobrými ľuďmi a necítia okolo seba žiadne nebezpečenstvo. Mali by ste preto prihliadnuť i na túto ich potrebu a zaobstarať im domček. Nedávajte im ho však hneď na začiatku, kým si na vás ešte neprivykli, lebo v ňom budú stále schované a ani si na vás tak ľahko neprivyknú. Keď sa vás už prestanú báť a nechajú sa pohladkať bez toho, aby splašene behali po klietke, keď vám budú žrať z ruky, je načase, aby ste splnili aj túto ich potrebu. Domček by mal mať najlepšie rovnú strechu, pretože morčatá veľmi rady naň vyskakujú a sledujú z neho okolie, čo pri domčeku so šikmou strechou nemôžu. Najlepším materiálom je drevo - príp. iný netoxický materiál. Čo sa týka dreva, domček má len obmedzenú životnosť, pretože o pár rokov nasiakne močom a bude treba zaobstarať nový. Ak sa rozhodnete domček vyrobiť sami, nepoužívajte klince, morča by sa mohlo poraniť. Pozor však dávajte aj na lepidlá, väčšina z nich je toxická. Pretože morčatá sú hlodavce, budú hlodať aj domček, okrem toho aj výpary z lepidla by im vážne uškodili. Najideálnejšie riešenie je domček-skladačka, taký dostanete aj kúpiť. Ak sa rozhodnete urobiť na ňom i okienko, odporúčam urobiť dostatočne veľké na to, aby ním preliezlo aj dospelé morča. Samozrejme, dávajte pozor na triesky, drevo nesmie byť trieskové! Za drevený domček zaplatíte v obchode 100,- (a viac) korún. Keď však uvážite, že vydrží niekoľko rokov, nie je to veľká investícia.
Na inšpiráciu: | |
![]() |
![]() |
Domček - skladačka vhodný pre 1 - 2 morčatá. | Nevýhodou tohto domčeka je, že má šikmú strechu, inak sa hodí do veľkej klietky. |